10 порад щодо виховання від Робін Берман

Робін Берман — психолог, професор психіатрії Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі і мама трьох дітей. Назва її книжки англійською звучить так: «Hate Me Now, Thank Me Later» — «Ненавидиш мене зараз — подякуєш потім». Ця книга стала новим бестселером в Америці. Сподіваємось, 10 порад від автора Робін Берман зацікавлять вас і підштовхнуть до прочитання книги.

Не варто намагатися дружити з дитиною

«Ми — покоління догідливих батьків, якими командують власні діти», — слова автора. Робін стверджує, що дитині в особі батька важливо бачити не друга, а лідера, наставника, авторитетну особистість, яка може підтримати і допомогти. А ще він може твердо заборонити і не потурати примхам, поважаючи почуття і потреби дитини.

Тверде «ні»

Дитині дуже потрібні чіткі межі, які зможуть регулювати її поведінку. При цьому важливо те, що малюк «має право на будь-які почуття, але не на будь-яку поведінку». Завдання батьків навчати і надихати, але не соромити і не карати. При цьому батьківське «ні» має бути законом. Воно повинно означати «ні однозначно», а не «можливо».

Дайте можливість дитині отримувати досвід

Корисно кілька разів впасти, розбити коліно, програти, щось поламати, щоб навчитися самостійно переживати негативні емоції і розчарування. Якщо до дитини ставитися як до кришталевої вази, вона виросте дуже крихкою і непристосованою до суворого життя. Хваліть в міру. Будьте щирими у своїй похвалі.

Хваліть тільки за справжні заслуги і старання.

Все повинно бути в міру. Діти, яких надто часто і за будь-яку дрібницю хвалили в дитинстві, опускають руки перед труднощами, не сприймають критику і залежать від чужої думки.

Дорослішайте самі

Ніщо так не б'є по психіці дітей, як емоційна незрілість батьків. «Стати таким батьком, про якого все життя мріяли, — спочатку для себе самого, а потім і для дітей», — радить Берман.

Слідкуйте за своєю мовою

У перші роки життя дитина не може відрізнити реальність від вигадки. Тому всі ваші слова сприймаються дитиною як істина. Якщо малюка називати неслухняним, нестерпним, ледачим та ін., він швидше за все вам повірить і таким і буде. «Ці слова, виявляться, вбудовані в особистість дитини раніше, ніж вона зможе запитати, правда це чи брехня», — пише Робін Берман.

Дозвольте дитині побути дитиною

Не квапте малюка подорослішати. Не завантажуйте заняттями і секціями. Дітям ніколи нудьгувати — і в цьому криється проблема. «Нудьга — джерело можливостей, — пише Берман. — Як діти зможуть розібратися в собі, якщо у них немає часу побути наодинці з собою?» Жоден гурток не замінить теплого родинного спілкування з дитиною!

Сімейні традиції — понад усе!

Сімейні вечері, спільні перегляди фільмів та приготування їжі, поїздки... Все це — ґрунт, основа, яка буде підтримувати дитину все життя. «Дитина з ясним відчуттям "ми" набуває здатності розвинути в собі чітке розуміння свого Я».

Чесність і послідовність

Для того щоб виховання було успішним, щоб контакт з дитиною був тісним, дитина повинна вам вірити. А цього можна досягти, тільки якщо бути з нею чесним.

Менше тексту

«Говоріть менше, звужуйте простір вибору, вибирайте прості формулювання» для того, щоб дитині було простіше зрозуміти вас.

Джерело;

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.