ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 19

В часи так званого монгольського іга кожне князівство карбувало свою монету, мало свої збройні сили, в жодному місті не було ординських гарнізонів.

УКРАЇНА ТОДІ

Україна. Пливе вона молоком і медом. Хто лише один раз побував в Україні, той вже не зможе розлучитися з нею, тому що вона притягує кожну люлдину, як магніт залізо. Українське небо сміється і манить людину до себе. Скрізь різні фруктові дерева і виноград. В старих чащах і дуплах дерев рої бджіл і шмелів. Звіра в лісах так багато, що зубрів, диких коней і оленів вбивають тільки заради шкіри. Диких кіз забивають тисячами, на річках багато бобрових гнізд. Птиці стільки, що весною хлопці наповнюють цілі човни яйцями диких качок, гусей, журавлів і лебедів. Собак годують мясом і рибою. На полі досить один раз зорати і засіяти, зерно родить двічі. В один рік може бути два чи три врожаї.
Блез де ВІГЕНЕР, французький мандрівник XVI ст.
***
Бойки - один із складових етносів українського народу, що має ареал проживання в Івано-Франківскій, Львівскій, Закарпатській областях, дав Україні Юрія Дрогобича, Петра Конашевича-Сагайдачного, Юрія Кульчицького, Івана Франка, Августина Волошина, Андрія Мельника, Степана Бандеру.
***
Івану Мазепі письменники різних країн присвятили 67 творів. Цей факт дослідив літературознавець С. Білокінь. Риси українського героя відображені в англійській, іспанській, шведській, канадській та інших літературах світу. Серед найбільш відомих письменників - Дж. Байрон, Дж. Сміт, Віктор Ґюґо, П. Меріме, Дж. Говард Пейн, Ф. Булгарін, К. Рилєєв, Б. Брехт, В. Сосюра. Тільки один із них - Пушкін написав "Полтаву" на замовлення царя.
Серед художників, присвятивших твори гетьману - Буланже, Делакруа, Жеріко, Верне, серед композиторів - Ліст, Чайковський.
Іван Мазепа був першим з трьох дореволюційних кавалерів ордена Андрія Первозванного(з Петром I и Меньшиковим). Ціна цього ордена, зробленого не із золота, а із позолоченого срібла у колекціонеров сягає 100 тисяч долларів.
***
Кава в Європі з'явилась після того, як герой оборони Відня 1683 року солдат-українець Юрій Франц Кульчицький (1640-1692) знайшов кілька мішків в турецькому таборі під Віднем, і заснував першу в Старому Світі кавярню, яка потім була названа його іменем як і вулиця, де вона розташована. 1885 р. йому поставлений бронзовий пам'ятник.
***
В ориґіналі строфа "наша дума, наша пісня" з Шевченкового посланія до Основ'яненка звучала так:
"Наш завзятий Головатий
Не вмре, не загине..."
Головатий - це останній кошовий останньої Січі.
Зміна строфи була запропонована Пантелеймоном Кулішем.
***
Данило Андрєєв В своїй "Розе мира" включив Тараса Шевченка в синкліт героїв..
***
У 1898 році в Петербурзі під назвою "Благотворительное общество издания общеполезных и дешевых книг" фактично існувало товариство "Просвіта". Діяло воно до 1917 р. і видало 80 книг загальним накладом більше мільйона примірників.
***
Дані перепису населення Таврійської губернії, проведеного у 1897 році свідчать про те, що малоросів(українців) тоді було 611 121 чол., великоросів - 404 463 чол., татар - 187 943, німців - 78 305, євреїв - 55 418, болгар 41 260, греків - 18 018, поляків - 10 112, білорусів - 9726, вірмен - 8938, караїмів - 8911, молдаван - 2259, естонців - 2210, турків - 2197, чехів - 1 962, циган - 1433 чоловік. (Стаття В. Нейєнкірхена з книжки "Крым. Путеводитель". Під редакцією К.Ю.Бумбера, Л.С. Волгіна, М. М. Клепініна і В. В. Соколовського). Симферополь. 1914.
***
Загальновідома пісня зі словами "Любо братцы, любо любо братцы жить, с нашим атаманом не приходится тужить" присвячена Несторові Махно. Отаман створенням тачанки - брички з кулеметом позаду, що суттєво покращувало бойовую міць його з'єднань, вніс великий внесок у світову скарбницю військової науки.

***

До розділу "Читанка"

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.