ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 93

ЩЕДРИЙ ВЕЧІР

Вечір перед Новим роком в Україні дістав назву "щедрого вечора". Усіма своїми діями господар і господиня прагнули "забезпечити достаток" на весь наступний рік. Господиня пекла книші та пироги і складала їх на столі. Господар запалював свічку, сідав за стіл, і починався такий діалог:
Діти: "Мамо, а де ж наш батько?"
Батько: "А хіба ви мене не бачите?"
Діти: "Не бачимо, тату".
Батько: "Ну, то дай Боже, щоб і на той рік не бачили" (тобто щоб і наступного року стіл був багатим).

І ДВЕРІ ГОСПОДАР МОВЧКИ ВІДЧИНЯЄ

У Шотландії напередодні Нового року в каміні розводять яскравий вогонь і вся родина мовчки сідає біля нього. Коли стрілки годинника наближаються до 12-и, господар, знову ж таки мовчки, відчиняє двері й тримає їх відчиненими доти, доки прозвучить останній удар. Так він випускає старий рік і впускає новий.


ОМЕЛА і ПРАВО НА ПОЦІЛУНОК

В Англії зберігся звичай прикрашати будинки до Різдва гілками зелені - плющем, гостролистом, що символізують невмирущу природу. Над дверима підвішують омелу, яка дає право поцілувати кожного, хто входить у двері, над якими вона висить. У ніч пір Новий рік омелу підпалювали і з такими "смолоскипами" обходили свою земельну ділянку, щоб розвіяти чари лихих духів і одержати в майбутньому добрий врожай.

ОПУДАЛО СТАРОГО РОКУ - У ВОГОНЬ

В Іспанії в ніч перед Новим роком молодь у вигадливих масках під проводом "діда" та "баби" ходить з дому в дім, співаючи новорічних пісень. "Дід" і "баба" носять із собою мітли і, виходячи з дому, підмітають за собою підлогу, щоб очистити дім від назбираного за рік бруду. В деяких областях Іспанії урочисто спалюють опудало старого року.

СТРИБОК 3 ГРІШМИ

У деяких областях Угорщини, аби в новому році бути здоровими й багатими, умиваючись вранці, замість мила терли руки монетами. А напередодні Нового року, за кілька хвилин до півночі, хто-небудь із родини, затиснувши в кулаці гроші, ставав на стіл і з останнім ударом годинника стрибав на підлогу - "у Новий рік - з грішми)

А ХЛІБЦЕМ ДІЛЯТЬСЯ З КОРІВЧИНОЮ

На ритуальному хлібі хлібороби Північної Греції зображують плуг з волами, скотарі - овець. Цим хлібом діляться зі свійською худобою. У Греції великого значення надають особі першої людини, що заходить у дім на Новий рік. На острові Аморгос нею буває сам господар дому, що, вийшовши на вулицю, згодом заходить у двері, ступає два кроки досередини і промовляє:
"Заходьте, добро, щастя!" - потім відступає на два кроки назад і каже: "Виходьте, негаразди, нещастя!" Так повторюється тричі. У деяких місцях люди, вирушаючи в гості до родичів і близьких друзів, аби привітати їх з Новим роком, приносять із собою замшілий камінь і, кинувши його в кімнаті, кажуть: "Нехай гроші господаря будуть такі самі важкі, як і цей камінь!"

У ПІЧ САДЖАЮТЬ УСІЄЮ СІМ'ЄЮ

У різдвяні й новорічні дні австрійські господині випікали особливий хліб, причому коли його саджали у піч, то при цьому були присутні всі домочадці: чим більше очей дивляться на нього, тим кращим має бути врожай у наступному році. Згідно з повір'ям, цей хліб, на якому амбарним ключем робили знаки хреста або кола (знак Сонця), відганяв хвороби, додавав сили і здоров'я.

НЕ ХОДИ В ГЕНУЇ ПОПІД ВІКНАМИ

Італійці вважають, що, споживаючи на Новий рік мигдаль та інші горіхи, вони сприяють поліпшенню родючості землі, збільшенню поголів'я худоби, добробуту родини. Досі там живе повір'я, що під Новий рік треба позбутися всього поганого і сумного. Тому опівночі 31 грудня з вікон будинків на вулиці міст Італії з грюкотом летить старий мотлох - поламані меблі, побитий порцеляновий і скляний посуд тощо. Тож якщо будеш новорічної ночі у Римі чи Генуї - остерігайся ходити попід вікнами.
А вранці 1 січня у деяких областях Італії люди і нині поспішають до джерел, аби набрати "нової води". Це нібито до багатства.

МАЖУТЬ РЯДЖЕНІ САЖЕЮ

У новорічні дні особливо багато ряджених у Швейцарії. Вони ходять вулицями, мажуть сажею обличчя жінок, ударяють зустрічних гілками. Заходячи у двір, шмагають гілками худобу і плодові дерева. Вважається, що все це має принести здоров'я людям і сприяти родючості всієї навколишньої природи.

До розділу "Читанка"

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.