Ти знаєш, що тебе хрестили у церкві, маєш хрестик, мабуть, ходив чи ходила із бабусею до храму, любиш своїх хрещених батьків. І не стільки тому, що вони обдаровують тебе подарунками до свят, як тому, що вони - поважані люди, які люблять тебе і яким ти віриш так, як мамі й татові. А в Бога ти віриш? Напевне, не раз запитував рідних, хто створив Землю і все живе на ній. Бабуся відповідає впевнено: "Бог!" А вчитель біології стверджує, що природа існує сама по собі вічно. Кому вірити? Вирішувати належить тобі самому. Але маєш усвідомити, що віра, релігія - це духовний світ, мораль, культура, якої впродовж тисячоліть дотримувалися мільйони людей. Хіба ти не хочеш збагатитися цими духовними цінностями, осягнути мудрість Книги Книг - Біблії?

ТИ ПРИХОДИШ ДО ЦЕРКВИ

Якщо разом із мамою чи бабусею ти збираєшся до церкви,то мусиш знати,як слід поводитися у Храмі Божому. Твій зовнішній вигляд має бути таким, щоб ні в якому разі не принизити святості цього місця. Якщо йдеш до церкви теплої пори, то не слід оголювати ноги вище колін - це, зрозуміло, перш за все стосується дівчаток. Проте й хлопцям не варто йти до церкви в шортах. Яка б спека не була надворі, краще не надягати строкаті майки з великими вирізами чи вузенькими бретельками, що оголюють плечі. Сандалі, босоніжки, кросівки краще взути не на босу ногу. Тобто одяг при відвідуванні церкви мусить бути охайним, чистим, гарно випрасуваним і не дуже строкатим і яскравим.
Хлопчики, підходячи до дверей храму, повинні зняти головні убори. Дівчатка, на відміну від жінок і бабусь, при вході до церкви можуть не покривати голову хустиною. Розпитай рідних, як правильно перехреститися і які слова слід проказати при цьому.
Приходити до церкви слід до початку богослужіння. Спізнившись, входьте до храму тихо, щоб не заважати іншим, якщо саме в цей час відбувається обряд, треба спинитися біля вхідних дверей і зачекати, поки він скінчиться. Лише після цього можна йти на потрібне місце. За давніми звичаями, чоловіки знаходяться в храмі в його правій частині, а жінки - в лівій. Коли повз вас проходитиме священик із кадилом, неодмінно уклоніться йому.
Увійшовши до храму, слід "прикластися" - поцілувати ікону, розташовану посередині церкви. Губи мають бути чистими. Храм - Дім Божий, тож необхідно перш за все привітатися. У будній день - тричі вклонитися до землі, у свято - тричі в пояс. При цьому треба молитися такими словами: "Боже, очисти мене грішного і помилуй нас".


ЯК ПРАВИЛЬНО ХРЕСТИТИСЯ

Напевне, ти не раз замислювався, чому віруючі християни хрестяться. Ти знаєш, що Ісуса Христа, Сина Божого, було розіп'ято за людські гріхи на хресті. Але він переміг смерть і воскрес. Він зробив хрест знаряддям цієї перемоги. Тож усі віруючі християни, щоб підтвердити свою віру в Ісуса і прагнення йти за ним, носять хрестик і хрестяться. Накладання хреста має велику силу - воно навіть може розсіяти бісівські чари. Але це тільки в тому разі, коли людина правильно хреститься.
Щоб правильно накласти на себе хрест, склади докупи великий, вказівний і середній пальці правої руки. Це - символ Єдності Святої Трійці: Бога Отця, Бога Сина, Бога Святого Духа. Безіменний палець і мізинець щільно притисни до долоні - вони символізують сходження Сина Божого з Неба на Землю. Два останні пальці - це дві природи Ісуса: божественна і людська.
Складеними пальцями доторкнися до чола (для освячення розуму), потім до живота у місці сонячного сплетіння (для освячення почуттів), після цього до правого, затим до лівого плеча (для освячення тілесних сил).
Хрест треба класти рівно, чітко і неквапливо. Хто хреститься недбало, бездумно, той приносить радість бісам.
Опустивши руки зроби невеликий уклін. Навіщо? Ти зобразив на собі Голгофський хрест (той, на якому розіп'яли Христа) й поклоняєшся йому. Одночасно хреститися і вклонятися не можна.
Коли треба хреститися? Віруючі хрестяться не тільки в церкві, а й встаючи з ліжка і лягаючи спати, виходячи на вулицю і йдучи до храму. Хрестять їжу перед споживанням, після їди хрестяться, дякуючи Господу за їжу. Накладають хрест у важливі моменти життя: у радості, небезпеці, горі Якщо хрестяться не під час молитви, то подумки промовляють: "Во ім'я Отця, Сина, і Святого Духа амінь". Вони вірять що хрест Господній освячує собою всіх все.


ГОСПОДИ, БЛАГОСЛОВИ!

Напевне, ти не раз чув ці слова від бабусі чи мами, коли вони починали якусь важливу справу. "Господи, благослови!" - це молитва. Ти здивуєшся, що вона така коротка. Так, молитви можуть бути і короткими. Найдревніша християнська молитва теж складається всього із двох слів: "Господи, помилуй!" Але віруючі проголошують її дуже часто: коли згадують свої погані вчинки (гріхи), перед наближенням небезпеки або скрути.
Християни моляться не лише коли відвідують церкву, а щодня: після сну і перед сном, перед обідом і після нього, перед початком і після закінчення важливих справ. Є молитви хвалебні і подячні, прохальні і покаянні. Моляться не тільки за себе, а й за рідних і близьких, за свою Вітчизну. Молитва - це розмова з Богом. І якщо ти поки що не знаєш жодної молитви, то можеш звернутися до Бога з власними словами. Якою мовою треба молитися? Авжеж, рідною. Бог розуміє всі мови.
Є багато відомих молитов, але всі вони починаються так: "В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь". Коли ти промовиш ці слова, то це означає, що ти просиш Пресвяту Трійцю поблагословити тебе на якусь справу і що справа твоя буде добропорядною і чесною. Амінь - означає істина, правда.
Найголовнішою молитвою є "Отче наш". Вивчи її. Але не зазубрюй механічно, а прочитай кілька разів, вдумуючись у кожне слово.

ОТЧЕНАШ

Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліба насущного дай нам сьогодні. І прости нам (довги) провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у випробування, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є царство, і сила, і слава навіки. Амінь.

***

19 грудня ти неодмінно зазирнеш під свою подушку, щоб знайти там подарунок від святого Миколая. Миколай Чудотворець - захисник простих людей, покровитель та вихователь дітей. А звертатися до нього можеш словами такої молитви.

МОЛИТВА ДО СВЯТОГО МИКОЛАЯ

Великий Угоднику і Святителю Божий, Миколаю, Пастирю й Учителю всіх, хто з щирим молінням вдається до Твоєї допомоги. Ти помагав тим, які до Тебе вдавалися, поможи і мені в усіх труднощах і потребах життя мого.
Коли прийде хвиля, де сила моя заслаба, труднощі, що стають на дорозі життя мого, завеликі для мене. Ти, Угоднику Божий, подай мені помічну Твою руку і стань мені на охорону, як ставав завжди тим, що в труднощах і небезпеках пам'ятали про Тебе. Поблагослови мене Святительською Твоєї рукою, настав на стежку добру, запали в мені віру непохитну і моли Христа Бога спастися душі моїй. Амінь.

Журнал Барвінок

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.