ДИТЯЧА ІСТЕРИКА

Кінець літа — спекотна пора для роботи дитячого психолога. Відпочивши і нагулявшись, діти в кінці канікул спантеличують батьків небажанням вчитися, слухатися і виконувати правила.
Проблема дитячих істерик стоїть найгостріше саме в цей період. Прийшов час ще раз серйозно поговорити з батьками про дитячі істерики.

Дитяча істерика виникає і розвивається за законами емоцій, і при уважному розгляді можна побачити її певні періоди, під час яких діють свої правила.

Фази істерики

1. Початкова фаза. Тут дитина демонструє свій намір, як правило, ниттям або вимогою. Отримавши заборону або обмеження в цій фазі, дитина може погодитися, відволіктися на щось інше. Але якщо перемикання не відбулося, слідує безпосередньо істерика.

2. Кульмінація. Фаза крику, плачу і фізичної активності. Емоції інтенсивні. Дитина агресивна. Підсилює вимоги всілякими засобами: може битися, лаятися, кликати на допомогу і псувати речі. Плаче невтішно. Нікого не чує.

3. Завершення. Тут дитина трохи заспокоюється, можливо, з'являються сльози. Вона вже чує дорослого і здатна приймати підтримку і допомогу, шукати вихід з неприємної ситуації.
Швидше за все, вона втомилася від сильних емоцій, виглядає жалюгідно, і, можливо, сам не знає, як завершити конфлікт.

Знання про фазах істерики допомагають батькам правильно вибрати тактику своєї поведінки і виховного впливу.

1. Початкова фаза.

Дитина заявляє своє бажання. Починає просити або вимагати.

Поки інтенсивність емоцій ще не велика, є можливість для переговорів або переключення уваги.

Так, приміром, підходячи до відділу, де дитина просить іграшку, яку ви не плануєте купувати.

Що робити?
• призупиніть рух,
• створіть контакт «очі в очі», для чого можна опуститися на рівень дитини, взяти її за руку,
• створіть домовленість з дитиною.

Розмова може бути, наприклад, про те, що сьогодні у ваші плани не входила покупка іграшок, ви йдете купувати продукти: «Ми йдемо в магазин тільки за продуктами. Нічого іншого ми купувати не будемо. Ти зможеш пройти повз іграшок спокійно? Чи тобі краще посидіти з татом в машині? ».

• Якщо ви бачите, що дитина почула вас і бореться з собою, здійснює зусилля, реалізуючи ваше прохання, обов'язково підбадьорте її.

Приміром, у міру просування повз «нещасливий відділ» можна підтримати дитину: "Ти молодець, добре тримаєшся», «Добре, що ти по-дорослому поводишся!», «Я вдячна тобі, за те, що ти не скандалами!» і так далі.

• Можна перемикати її увагу на можливі інші цікаві для дитини об'єкти: «Дивися, який кумедний малюк їде в колясці!» Або «Ой! А це що таке?".

Отже, на початковій фазі ще можливо переключення уваги і зміна стану дитини, коли дорослий, терміново передбачаючи протестну поведінку, знаходить домінанту, інший інтерес для дитини, не даючи їй увійти в стан сильного емоційного збудження, змінюючи її настрій, контролюючи ситуацію, проводячи тим самим профілактику істерики.
Але є ймовірність, що сила наміру у дитини буде настільки висока, і вона розгорне істерику.

Якщо вам не вдалося мирно вирішити питання на початковій фазі, настає

2. Кульмінація.

Дитина кричить і плаче. Фізична активність висока. Вона агресивна: б'ється, лається. «Не чує» інших.

Ефективність дій дорослого в цей період невелика. Мало того, зазвичай допомога іншої із заспокоєння дитини в цей період може бути марною і сприйматися агресивно.
Зі зрозумілих причин на тій фазі у батьків часто «здають нерви» і дитині дають все те, про що той скандалить, «аби заспокоївся», тим самим закріплюючи його поведінку, створюючи досвід, згідно з яким істерика стає ефективною.

Незважаючи на сильні і безутішні емоції дитини, доцільні такі дії:

• Максимально контролювати свій стан. Він повинно бути спокійним, раціональним і адекватним.

• дистанціюватися від дитини, наприклад, залишити її в кімнаті поки стан не зміниться, про що можна оголосити дитині: «заспокоїшся — виходь!».

• Усунути «публіку» — глядачів, пасивних і активних учасників істерики. Або ж віддалитися самим, наприклад, відвести (віднести) дитини від публіки, в будь підходяще для усамітнення місце (інше приміщення, туалет, машина).

• Міцно обійняти, посадивши на коліна, тумбу, стіл, мінімізувати істеричні помахи руками і ногами, заспокоюючи дитину за допомогою свого тіла і стану.

• Можна висловити своє розуміння, визнавши правомірність його переживань. Наприклад: «Я розумію, що тобі не приємно визнати свої помилки ...», або «Я бачу, що б злишся на тата ...», або «Ти засмутився, через те що ми обмежили час гри на комп'ютері ...», « Ти образився, коли ми тебе покарали ... », або« Я розумію, чому ти злишся ... ». Але! З цією порадою обережніше! Створюючи атмосферу порозуміння, правильно відображаючи і називаючи емоції дитини «відкат назад» і відмова від вимог неприпустимий!

• Важливо подати розумний приклад дитині , при якому дитині буде зрозуміло, як можна заспокоїтися: дати хустку, щоб вона витерла сльози, можна умити, або відвести в ванну, дати попити. Причому ці дії доречні, якщо дитина приймає допомогу і заспокоюється, а на піку зухвалої агресії по відношенню до дорослого.

• Батькам важливо виключити емоційний (як позитивний, так і негативний) підключення до дитини в цей момент. Не потрібно, наприклад, надмірно страждати, або театрально картати. Це створить додаткові обставини, що навантажують педагогічний момент «бонусами». Буває, що при надмірних драматизаціях і яскравих емоціях дорослих, дитині захочеться ще раз подивитися на дійство. І він обов'язково згадає, за яких обставин запустилось і протікало подібне шоу.

Отже, якщо істерики уникнути не вдалося, краще залишити дитину без активної уваги, виграшу: первинною (що вимагав) або вторинної (будь приємна компенсація) вигоди, показуючи своє стримано — негативне ставлення до подій.

3. Завершення істерики.

Після тривалої або нетривалої істерики дитина заспокоюється. Емоції виснажуються, чутні схлипи. Вона втомилася, виглядає жалюгідно, і, можливо, сама не знає, як вийти з непростої ситуації.
Вона уже здатна чути дорослого, приймати підтримку і допомогу по виходу зі скрутного становища.

• У цей момент їй можна запропонувати включитися у загальну справу: «заспокойся і йди до нас чай пити».

• Можна допомогти дитині заспокоїтися: умити, витерти сльози, дати попити. Але! Якщо дитина не приймає вашу допомогу, дає зухвалу і агресивну реакцію — відстороняйтеся. Не дозволяйте їй нешанобливо до себе ставитися. Це може стати звичкою!

• Запропонуйте дитині підтримку, підказуючи фрази рішення, вибачення; навчіть дитину просити вибачення, якщо вона когось образила.

• Якщо дитина досить розвинена, доречно прочитати мораль, обговорити правила, обговорити, чому вийшов такий скандал.

• На цьому етапі можна закликати дитину до деяких витратних дій, які мають відношення до конфлікту, наприклад, попросити його навести порядок в дитячій, де їм же розкидані іграшки, або попросити помитися, якщо він забруднився.

• Можна попросити дитину дати обіцянки про те, що подібне не повториться, або спонукати її зробити добрий вчинок для іншої людини, учасника конфлікту. Приміром, намалювати малюнок бабусі, яку вона назвала поганим словом, або подарувати цукерки дівчинці, яку образила.

• Обговорювати поведінка дитини доцільно тоді, коли вона заспокоїться і буде здатна сприймати пояснення. Для цього вона повинна бути досить розвинена для розуміння слів дорослого, а її емоційний стан — бути досить спокійним. Тому краще почекати час, і тільки після цього починати розмову про поведінку, якщо вона необхідна. Тим самим дорослий створює звичку вирішувати питання тільки в спокійному стані.

• Важливо гнучко і тонко реагувати на зміни стану дитини. Приміром, підтримати його, коли раптом, можливо навіть випадково, виникне бажане адекватна поведінка. Не потрібно підлягає цуратися і «караючи» своєю холодністю. Краще дати можливість якомога швидше завершити цей неприємний епізод.

Іноді батьки вимагають набратися терпіння і спокою, для того, щоб зберегти свій нейтральний стан і, не заражаючи емоціями дитину, реалізувати перераховані рекомендації. Але! Немає нічого неможливого для люблячих і зацікавлених батьків!

Олена Золотова

[ 5 шляхів до серця дитини ] [ 7 фраз, які батьки повинні говорити своїм дітям ] [ 8 РЕЧЕЙ, ПРО ЯКІ ХОТІЛИ Б СКАЗАТИ НАМ НАШІ МАМИ ] [ 10 кроків, щоб стати кращими батьками ] [ 10 заповідей Януша Корчака для батьків ] [ 10 хитрощів при спілкуванні з дітьми ] [ 10 правил здорового дитячого сну від лікаря Євгена Комаровського ] [ 10 ФРАЗ, ЯКІ НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ ДИТИНІ ] [ 24 правила для мам хлопчиків ] [ 48 фраз, які потрібно говорити дітям ] [ 25 способів дізнатися у дитини, як справи в школі, не питаючи «Ну як справи в школі?» ] [ Говоріть своїй дитині... ] [ Інна НАБОКА Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою? ] [ Ваша дитина не любить читати? Я знаю, що робити! ] [ Лист Лінкольна вчителю свого сина ] [ Як виховати україномовну дитину в російськомовному або змішаному середовищі? ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.