10 кроків назустріч дитині
Януш КОРЧАК
ЗАПОВІДІ ДЛЯ БАТЬКІВ

1
Не брешіть дітям. Брехня стара як світ.
Ми обманюємо дитину, виходячи з міркувань одномоментного комфорту, а штраф, який за це платимо, набагато більший і неприємніший.
Найчастіше ми платимо втратою довіри дитини, в гіршому випадку — тим, що у неї вибудовується розрізнена, суперечлива картина світу замість гармонійної та цілісної. У світі, де слова батьків не відповідають дійсності, дитині вкрай важко жити.

2
Якщо не знаєте, що відповісти дитині, мовчіть і подумайте.
Допоможіть собі: візьміть тайм-аут. Нічого страшного в словах «я відповім тобі завтра» немає.
Час, який виграли, витратьте на те, щоб сформулювати для себе причини свого страху. Чого боїтеся? Чому не можете чогось сказати? Швидше за все, ви прийдете до того, що боїтеся не за дитину, а за себе, боїтеся, що правда може зруйнувати вас самих. Діти можуть сприйняти будь-яку правду, якщо її нормально сприймає дорослий, який дитині її «підносить». Спочатку впорайтеся самі з собою, потім говоріть з дитиною. Тільки не брешіть!

3
Знайте: забудькуватість — це теж різновид обману.

Пообіцяли — і забули. І дитина забула.
Потім дитина згадала. І образилась навздогін.
Недобре. Якщо обіцяєте — виконуйте.
Якщо у вас погана пам’ять — записуйте. Якщо згадали, що забули, — поговоріть про це з дитиною. Скажіть, що згадали і що обов’язково виконаєте обіцяне.
Це зміцнює довіру дитини до світу, вчить її дотримувати слова, дає зрозуміти, що ви її поважаєте.

4
Ніколи не імітуйте спілкування, інтерес, участь.
Не кажіть: «Ах, як чудово ти намалював», дивлячись при цьому в телевізор.
Або відірвіться від серіалу, або чесно (!) скажіть: «Пробач, дорогий. Я зараз зайнята і як слід не можу подивитися. Я закінчу і подивлюся гарненько, що ти намалював». Знову ж — не обманюйте: коли закінчите — обов’язково подивіться.

5
Не робіть своїй дитині зайвих подарунків, відкуповуючись за те, що недостатньо приділяєте їй часу.
За свою відсутність «платіть» присутністю: підіть кудись разом, погодивши прогулянку, даруйте дитині свій час, а не гроші. Спосіб відкуповуватися подарунками за те, що «недолюбили» дитини, — попередник товарно-грошових відносин в любові. А якщо хочете, щоб малюк гідно поводився в магазині, своєчасно розкажіть йому, що таке гроші і звідки вони беруться.

6
Якщо не праві, щиро просіть у дитини пробачення.
Дорослі помиляються, коли вважають, що вони непогрішимі й завжди праві. Пам’ятайте: будь-який диктат творить зло.

7
При першій-ліпшій можливості дозволяйте дитині вибирати
: їжу, одяг, іграшки в магазині. Так вона отримує уявлення про те, що має право на власну думку, і цю думку поважають.

8
Відмову приймайте всерйоз.
Якщо ви вважаєте, що дитина має право сказати «ні» в конкретній ситуації, — погоджуйтеся. «Ти хочеш поїхати на вихідні до бабусі?» — «Ні». Отже, не везіть її до бабусі. Інакше не варто було й питати.

9
Не конкуруйте з другим із батьків за любов дитини.

Всіляко підтримуйте в дитині повагу до нього. Не питайте: «Кого ти більше любиш?» Дитина не повинна відчувати себе винною через те, що в цю мить віддала перевагу комусь із батьків, інакше ви зміцнюєте її в думці, що батьків можна порівнювати і призначати «кращого» або «гіршого».
В ідеалі, кожен із батьків повинен бути незамінною, особливою фігурою.

10
Хваліть дітей!
Відзначайте їхні добрі вчинки, їхні успіхи в будь-якій справі. Але не кажіть: «Ти найкращий!» «Найкращим» бути важко!

Януш Корчак

Януш Корчак (пол. Janusz Korczak; справжнє ім’я пол. Henryk Goldszmit; 1878 — 1942) — видатний польський педагог, письменник, лікар і громадський діяч. Педагогічна діяльність Корчака заснована на формуванні в дитячому колективі і в окремих вихованців навичок самопізнання, самоконтролю, самоврядування. У роки окупації Польщі фашистської Німеччиною Корчак героїчно боровся за життя дітей у варшавському гетто, зaгинув в газових камерах Треблінки разом з 200 своїми вихованцями.

 

[ 5 шляхів до серця дитини ] [ 7 фраз, які батьки повинні говорити своїм дітям ] [ 8 РЕЧЕЙ, ПРО ЯКІ ХОТІЛИ Б СКАЗАТИ НАМ НАШІ МАМИ ] [ 10 кроків, щоб стати кращими батьками ] [ 10 заповідей Януша Корчака для батьків ] [ 10 хитрощів при спілкуванні з дітьми ] [ 10 правил здорового дитячого сну від лікаря Євгена Комаровського ] [ 10 ФРАЗ, ЯКІ НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ ДИТИНІ ] [ 24 правила для мам хлопчиків ] [ 48 фраз, які потрібно говорити дітям ] [ 25 способів дізнатися у дитини, як справи в школі, не питаючи «Ну як справи в школі?» ] [ Говоріть своїй дитині... ] [ Інна НАБОКА Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою? ] [ Ваша дитина не любить читати? Я знаю, що робити! ] [ Лист Лінкольна вчителю свого сина ] [ Як виховати україномовну дитину в російськомовному або змішаному середовищі? ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.