Юрій ЛОГВИН

Гетьмани України

Павло ТЕТЕРЯ

Перемога над польською короною поставила нове і до того невідоме тогочасному українцеві завдання - збудувати свою власну державу. А для цього були потрібні освічені і здібні люди. Вони й згуртувались навколо гетьмана Хмельницького. Але з самого початку серед провідної частини суспільства опинилося чимало людей, помисли яких були зосереджені лише на своїй кар'єрі та збагаченні. Одним із таких "героїв" тієї буремної епохи і був Павло Тетеря. Людина з найближчого оточення Богдана Хмельницького в останні роки життя гетьмана.
Коли важко хворий гетьман обговорював із старшиною питання про наступника, він назвав, як одного із можливих, Павла Тетерю. Булаву Тетеря таки отримав. Але то вже було за кілька років про смерті батька Хмеля.
Отож про Павла Тетерю - звідки він та хто він? Що до першого питання "звідки", то різні джерела не суперечать - Павло Тетеря житель славного міста Переяслава. А от про його походження одні джерела подають, що він із української православної шляхти, інші - що він переяславський міщанин. Повідомляють, що мав чудову освіту для того часу і був меткий і тямучий в адміністративних справах. Починав свою кар'єру писарем козацького Переяславського полку. З 1653 вистрибує на Переяславського полку. У 1654 році разом з іншими козацькими старшинами Тетеря їде до Москви на вкрай важливі переговори для України. Доленосні, вкрай напружені переговори. І оцей спритник, разом із таким же кар'єристом Зарудним, схитрували і потайки вициганили в московського царя грамоти на володіння земельними маєтностями. Певно, що не задарма дав їм цар дорогоцінні грамоти. Але історія, на жаль, не дає відповіді - а чим розрахувались "славні козаки".
І так буде далі і завжди. Крім грамот на маєтності та дзвінкої монети, Тетеря поціновує і нав'язує родинні зв'язки. Коли в 1659 році московські війська захопили і замордували Данила Виговського (брата гетьмана Івана Виговського), Тетеря одружується на його вдові. Ця вдова - Олена, донька Богдана Хмельницького і сестра Юрася Хмельницького../.
Після смерті Богдана Хмельницького спритник Тетеря опиняється в політичному таборі гетьмана Івана Виговського. Виконує його щонайделікатніші доручення в нав'язуванні контактів з поляками. Також знов мандрує до Москви з дипломатичними дорученнями. А за допомогою поляків стає в Гетьманщині Генеральним писарем. Що відповідало посаді канцлера, або ж посаді міністра закордонних справ. Розум, спритність і чудова освіта Тетері поєднувались водночас із користолюбством, егоїзмом і садистичною жорстокістю. Коли після невдалого гетьманування Виговського булава знов опинилася у слабих руках Юрася Хмельницького, хитрий і наполегливий Тетеря умовив свого нездалого родича покласти її. Та не на землю й шапку, як велів запорізький дідівський звичай, а в руки Павлу Тетері. Старшинська рада в Чигирині "вибрала" Тетерю на гетьмани. Казали, що Тетеря купив булаву у старшини "за великі гроші". Польський король радо підтверджував гетьманство Тетері, такого потрібного корні гетьмана. Вхопившись за булаву на Правобережжі, Тетеря хоче захопити під свою руку й Лівобережжя, вже добре припнуте до Москви ще одним спритником - Іваном Брюховецьким. Тільки той був не із старшини, а з Богданової дворової челяді. Сил у Тетері мало, але хитрості та спритності досить. І він підбурює свого сюзерена, польського короля у похід на Задніпров'я, щоб і ці українські землі знов забрати в свої руки. Похід зимовий, страшенно важкий і кривавий. Поляки нічого не здобули. А тим часом проти поляків і Тетері на Правобережжі вибухає повстання. Намагаючись загасити повстання кров'ю своїх співвітчизників, Тетеря не перестає інтригувати і плести смертельні тенета проти своїх справжніх чи уявних конкурентів. З його підступної і брехливої обмови гинуть колишній гетьман Іван Виговський та славетний полковник Іван Богун. Через інтриги Тетері лютий ворог України Чарнецькй захопив Юрася Хмельницького і полковника Г. Гуляницького і заслав їх о фортеці в'язниці Мальборку. До "подвигів" Тетері ще треба додати його особисту участь в тортурах і страті ватажка повстанців - Поповича. До цього ще не опускався жоден гетьман.
Коли ж московські війська і лівобережний гетьман Брюховецький прийшли на Правобережжя, а народ скрізь виступив проти поляків та їхніх посіпак, Тетеря втік з України. Але не забув вкрасти військову скарбницю, клейноди та всі папери на права і вольності козацькі. Спочатку Тетеря жив на Волині у багатім маєтку, дарованим йому королем. Але боячись, що доведеться відповідати за свої діла перед козаками, втік до Варшави. Там він був під захистом королівського суду. Там він змінив віру, став ревносним католиком, а своє майно (включаючи козацькі клейноди та грамоти на українські вольності) заповів єзуїтам. Так щез з історичного кону хитрун і крадій, лишивши після себе на Правобережжі повну анархію і розруху.

До змісту

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.