Олександр Виженко
ІСТОРІЯ  ЗАПОРОЗЬКИХ КОЗАКІВ
ДЛЯ ВЕСЕЛИХ  ДІТЛАХІВ

ІСТОРІЯ  ОДИНАДЦЯТА

Ранок. Сонце ще не зійшло. А на протилежному боці Самари дикі лебеді зняли страшенний галас: грізно скрикуючи, бились два красені лебеді. Дід Базікало наче й не спав — підхопився, витяг свого мушкета з-під рядна й вистрілив угору. Лебедина зграя підхопилася, промайнула над річкою й злетіла у небо. Швидкі змахи дужих крил розсікали повітря, було чути чарівні звуки: прось-прось-прось... Та ось лебеді зникли за горбочком, й у повітрі почулися інші звуки: хроп-сиу, хроп-сиу, хроп-сиу... Хропів дід Кахикало. І хропів він, треба сказати, з душею, дужо, аж навіть присвистував. Дід Базікало перезарядив мушкета, знову вистрілив, але вже біля самісінького Данилового вуха.
— Вставайте, вставайте, — торохкотів Базікало, коли впевнився, що хлопчик і дід прокидаються. — Спите ви, відверто кажучи, по-козацькому: як не ломигою, то й не розбудиш.
— Встаємо, встаємо, брате Іване, — відповів дід Кахикало, позіхаючи й потягуючись.
— Встаємо, встаємо, дідусю Іване, — белькотів Влас, продираючи заспані очі.
— Так, так, прокидайтеся, а я вам поки пісню заспіваю:

"Вставай, козак, годі спати,
Ідуть турки рабувати;
Ідуть турки на рабунки,
Зрабують тя, молодого,
Візьмуть коня вороного!"

...Коли йшли митися до річки, дід Базікало зауважив товаришеві:
— Ну й хропеш ти, брате, хай йому грець. Скільки років разом, а я ніяк не можу звикнути до твого храпу.
— Мій храп — то колискова. Кхе, кхе... Чи пам'ятаєш ти, брате, в нашому курені козак Храпко був?
— Ще б пак!
— Так той Храпко куди дужче за мене хропів. Так-таки, так. Ось послухай, серце, що це за козак був...

РОЗПОВІДЬ ДІДА КАХИКАЛА
ПРО КОЗАКА ПОЛТАВСЬКОГО КУРЕНЯ
СВИРИДА ХРАПКА

Був той Свирид, треба сказати, статечний чоловік, усе він робив до смаку, не поспішаючи. А вже круглий та пухкий був, що твоя галушка.  Пузом своїм дуже пишався; трапиться якесь свято, танці, всі козаки йдуть у коло, таку козу ногами виробляють, що будь-будь, а Храпко — той ні, ніколи марно підошов збивати не буде; тільки вийде в коло, ляже пузом на землю, та я-як крутнеться раз-другий, наче справжня дзига! Так-таки, так. Кхе, кхе.
Але більш за все відрізнявся він від усіх козаків тим, що вже дуже любив поспати. Де схоче, там і спить. Інколи навіть у бою було спить собі верхи, тільки правиця його шаблею вражі голови креше, мов ту капусту. Але якщо навіть він спить у бою, то ніколи свого не рубоне. Дивовижний козак був, що й казати. Але що саме головне, коли він спав, скажімо, в курені, то виводив таку музику своїм носярою, що не питай.  Якщо вуха затичками не позатикаєш, — не заснеш, як не силкуйся. Ану засни, коли дах куреня від його храпу здригається. І от, значить, в одній з сутичок, захопили його ляхи в полон, кинули у льох. А діло вже ставало на ніч. Повлягалися вони спати, і тут наш Свирид як захропе: храп та храп, храп та храп... Бідні ляхи попідскакували перелякані, подумали, що то козаки на них уночі напали, і давай мерщій розбігатись хто куди. А Храпко вранці прокинувся, вуса розправив, підважив плечем ляду, та й попрямував собі на Січ.  Так-таки, так.
— Еге ж, брате Даниле, — сказав дід Базікало, коли той закінчив говорити. — Таки храп у тебе слабкіший. Що тут поробиш  —  хропи на здоров'я. — Потім дід Іван звернувся до Власа: — Давай-но, Власику, як і обіцяли ми тобі учора, поголимо твою голову, зоставимо лише одну чуприну, щоб виріс з неї довгий "оселедець".
— Давайте, дідусю! Я згоден.
— Тоді сідай ось сюди на камінь. Дід Данило тебе голитиме, а я розповім тобі про те, як козаки одягались.

РОЗПОВІДЬ ДІДА БАЗІКАЛА ПРО ТЕ, ЯК КОЗАКИ ОДЯГАЛИСЬ

Одягались, Власику, запорожці розкішно й гарно. Відпустивши довгу чуприну, козак закручував її кілька разів за ліве вухо, й вона висіла собі в нього аж до плеча, так було за вухом і живе. Чуприну обов'язково носили за лівим вухом. Шабля зліва, і чуприну зліва треба було носити, як ознаку вдалого та відважного козака. Дівчата коси плекають, а запорожці — чуприни. А як задовга виросте, то козак закрутить її спочатку за ліве вухо, тоді проведе за потилицею на праве вухо, та так і ходить. Бороди також голили, лише вуса залишали й відрощували їх довгими-предовгими. Ось я к у діда Данила. Довші, як у нього, й придумати навіть неможливо. Як розчеше їх гребенем, то хоч він і древній козак, а такий вийде козарлюга, що тільки ну! Ото як запорожець чуприну закрутив, вуса зачесав, тоді вже й одягнеться у своє вбрання. На голову надівали високу, гостру шапку з смушевою околицею, з сукняним малиновим чи зеленим дном, з срібною китицею на самому вершечку й гачком для китиці - прищеплювати, щоб не теліпалася. Бачив ти не раз, як за околицю своєї шапки ховає дід Данило ріжок з тютюном, кресало, й, головне — люльку: тільки вийме її з рота, одразу ж і заткне за околицю. Кумедія, та й годі. Шапки робили переважно куренями: який курінь, така й шапка, такий і колір.  Ми з Данилом завжди були в Полтавському курені, і колір наших шапок був зелений. Перш ніж одягнути на себе шапку, козак замотував свою чуприну за вухо й потім уже одягав шапку; а одягнув шапку, то вже й козак — це найперший і найголовніший знак козака. Тоді вже одягає черкеску, завдовжки по коліна, кольорову, з гудзиками, на шовкових мотузках, з двома гачками для пістолів на боках. Запне ту черкеску гудзиками, зав'яже поясом, та й готово. Дивись, як козак підперізувався. — Дід Іван розмотав свій шовковий пояс, прив'язав один кінець мотузком до Данилової палиці з головою цапа, відійшов, приклав другий край пояса до свого боку й почав крутитися. Разів з десять крутнувся він, поки підперезався. — Ото як одягнув запорожець червону черкеску, підперезався поясом, почепив на бік свій кинджал, приладнав шаблю, тоді одягає жупан. Це вже одяг просторий і довгий, майже до кісточок. Жупан був іншого кольору, ніж черкеска; якщо черкеска червона, то жупан голубий чи синій; рукава в жупана широкі-преширокі, з розпірками. Розпірки ці робили якраз у тому місці, де згиналася в лікті рука, нижче розпорів рукав був зашитий до самого кінця. Коли руки просувалися просто через кінці рукавів, то виходило, ніби на кожну руку в козака по чотири рукави: два лежать, а два позаду метеляються. Те, що метелялося позаду, можна було закласти за спину і зав'язати разом. Тому й виходило, що як їде, бувало, запорожець верхи зі зв'язаними рукавами, то здається, ніби на його спину причеплені крила; по цих крилах і впізнають запорожця здалеку.
От який був одяг! Такий одяг, що і сорочки не продаси за сто карбованців; ідеш вулицею, то ніби весь сяєш зірками чи квітками.  До цього широкого й просторого одягу личили шаровари. Під шаровари взували сап'янові чоботи, жовті, зелені, червоні, з золотими, срібними й мідними підківками, з вузенькими носками; від чобіт виднілися лише носки, так низько напускали ми на них свої шаровари: здалеку здається, ніби вітрило розпускає; а широкі такі, що хо-хо! Тринди-ринди, з маком борщ. Правду скажу, більших за мої шаровари ні в кого не було.

Сховав козак у свої шаровари
Кусмей сала,
Торбу з пшоном,
Діжу з вином,
П'ять гарбузів,
Сто кавунів,
Два вози разом з волами,
(Один з сіллю,
Другий з огірками),
Велику ложку,
Щоб їсти потрошку,
Ще й ковбаси
Кілець зо три,
Люльку бурульку,
Тютюнець,
Гребінець, —
От який молодець!

Бувало, щороку приїжджали ми в Сорочинці на ярмарок, чоловік по двадцять-тридцять. Вдягнені так, що — Боже, Твоя воля! Золото й срібло! Всім на заздрість. Проїдемо по ярмарку верхи, мов ті зірки виблискуємо! Кинеш, бувало, шапку вгору й не даси упасти: підлетиш на коні й схопиш. А хто не схопить, той за свій рахунок поїть і частує весь гурт. Так. Що було, то було. Ідеш, бувало, чепурний, молодий, ну їй Богу, землі не торкаєшся! Тільки шам, шам, шам — і пішов, і пішов!
— Готово! — сказав дід Кахикало, ховаючи в піхви кинджал.
— Що готово? — перепитав Улас.
— Рости, чуприно, від Січі аж до Криму. Є "оселедець", маленький, а є...
— Дивись, Власику! — радісно вигукнув дід Базікало й витяг із кишені своїх шароварів кругленьке дзеркальце. — Одягнути б його в козацький одяг  —  запорожець вийшов би хоч куди.
— Можна й одягнути. Так-таки, так. Кхе, кхе.
Дід Кахикало надів на голову Власа шапку зі смушевою околицею, доторкнувся до неї своєю палею з цапиною головою, і враз Уласів одяг змінився. На ньому була козацька одежа, саме така, про яку розповів йому дід Базікало.
— Ну чим не козак наш Власик, Даниле!
— Козак, такий козак, що тільки ну!..
— Я — козак!!! — полум'яно закричав Уласик.
Радісний вигук дитячої душі був підхоплений луною й рознесений по всій окрузі.
— Я — коз-з-а-ак!!!

Частина перша

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]

Частина друга

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.