БУДЬ КАПІТАНОМ!

Коли друзі запитують Левка, чи він хоче у суботу піти з ними грати у футбол, хлопець мляво хитає головою і говорить: "Не знаю". Найгіршим для нього є прийняти рішення. Адже він звик, що за нього завжди все вирішують інші — мама, тато, бабця або старша сестра. Вони радять, як одягатися, чим займатися, з ким товаришувати, яку професію обрати. Для них він — маленька дитина, яка не має своєї думки та нічого не знає про життя. Левкові це не подобається, він відчуває, що так не повинно бути. Хлопець хоче нарешті стати самостійним.

ЩО ТАКЕ САМОСТІЙНІСТЬ?

Часто говоримо, що діти самостійні, коли вони вже можуть самі одягнутися та поїсти. Натомість для дорослої людини цього недостатньо, аби бути самостійною. Самостійність можемо розуміти як рису, притаманну людині (тоді кажемо, що вона самостійна), або як стан життєвої незалежності (наприклад, коли самостійно приймати важливе рішення). Самостійна людина відповідальна за кожен свій учинок. У важких ситуаціях вона може сама впоратися з проблемами. На жаль, багато людей, навіть будучи дорослими, так і залишаються безпорадними, залежними від інших. Більшість з нас визнає, що було би добре бути самостійним, але це не так просто, як здається.

Труднощі, з якими можеш зустрітися в дорозі до самостійності:

• невпевненість у собі, страх (якщо ти не віриш у себе, постійно сумніваєшся, вагаєшся, тоді тобі важко самостійно приймати рішення), i надмірна опіка та контроль батьків (важко стати самостійним, коли батьки сприймають тебе як маленьку дитину),
• невміння бути відповідальним (самостійна людина — це людина, яка не лише вільна у своїх вчинках, словах і рішеннях, а й відповідальна за них),
• впадання в крайнощі (коли самостійність хибно плутати з уседозволеністю, байдужістю до думки оточуючих, зневагою інших, демонструванням своїх прав).

Що ж робити?

Самостійна людина...

Пам'ятає, що має і сильні, і слабкі риси, приймає їх!
Не боїться своїх слабкостей, сприймає їх як завдання до вирішення, а не як перешкоди. Самостійно приймає рішення та відповідає за них. Висловлює свою думку.
Дозволяє собі йти своєю дорогою, навіть, якщо вона не збігається з очікуваннями інших. Пам'ятає, що кожен несе відповідальність за те, що робить. Це вияв дорослості. Розмовляє з батьками, намагається їх зрозуміти. Враховує досвід інших — батьків та друзів. Прислухається до їхніх думок та порад. Не забуває, що самостійність — це не бунт і не боротьба.
Не боїться помилок. Вчиться робити висновки зі своїх учинків і впевнено йти вперед, дорогою до самостійності!

Отож, бажаю тобі успіхів. Вірю в тебе, у твої сили та здібності. Бажаю, аби ти справді став/-ла капітаном, а не пасажиром корабля свого життя! І аби твоя подорож у світ дорослості була сповнена позитивними враженнями, справжніми друзями та розумінням батьків.

Самостійність — це...

Можливо, тобі вже не раз доводилося чути від батьків, друзів або вчителів щось на зразок: "Ну коли вже ти станеш трохи самостійнішим?" А що для тебе означають слова "бути самостійним"?
Хочеш дізнатися, що думають про самостійність твої однолітки — хлопці і дівчата — учні сьомого класу однієї з львівських шкіл? Отже...

• Самостійність — це просто відповідати за все самостійно, не покладатися на маму або тата і не спихати скоєний учинок на інших.

• Самостійність — це коли ти сам турбуєшся про себе.

• Самостійність — це коли людина може постояти за себе і подбати про когось.

• Самостійність — це коли людина самостійно вирішує свої проблеми.

• Самостійність — це коли людина всього добивається сама.

• Самостійність — це коли людина відповідає за свої подвиги, ніколи не підставляючи друзів.

• Самостійність — це коли людина думає над своїми вчинками, сама готує собі їсти, сама, без опіки дорослих, обирає, що їй робити.

• Самостійна людина не робить дурниць, принаймні, старається їх не робити. Це акуратна людина, яка не чекає від когось допомоги і піклування

• Самостійність — це коли людина сама щось робить, самостійно виконує уроки, прибирає в хаті, вміє висловлювати свої думки.

• Самостійність є в кожної людини, якщо її навіть не вважають самостійною. Це не правда!

• Самостійність — це такий вид діяльності, який не можна відняти. Кожна людина сама виконує уроки, сама розмовляє, сама за себе відповідає.

• Самостійність — це коли людина може сама обирати, приймати рішення, творити і навіть думати.

• Самостійність — це коли людина працює сама, в нікого не просить допомоги.

• Самостійна людина не та, що радіє і плаче сама (це самотність), а сама робить ї виправляє помилки.

• Самостійність — це коли ти сам собі грієш їсти.

Підготувала практичний психолог Оксана Рацька

«Сто талантів» — журнал для хлопців і дівчат

"Весела Абетка" — складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення — Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.