МОЇЙ МАТУСІ
Двісті віршів про маму для дітей
Упорядкування та передмова Галини Кирпи

МОЇЙ МАТУСІ

СВЯТО МАТЕРІ — СВЯТО ЛЮБОВІ

Свято Матері схоже на ніжну травневу квітку, від якої не хочеться відводити очей. Воно пробилося до нас із забуття, переживши нещадні заборони, й повертає нас душею до давніх традицій, щоб ми вміли проносити крізь усе життя шану до матері. А слово це для кожного українця символізує священну трійцю — рідну матір, матір-Україну та Матір-Богиню.

Щоправда, хоч шана до матері була в нашому народі з правічних часів, Свято Матері з’явилося не в нас, а в далекій Америці. Уперше його відсвяткували там у Філадельфії 10 травня 1908 року з ініціативи американки Анни Джарвіс на знак пошани й любові до її передчасно померлої неньки. Того дня ті, в кого були живі матері, носили на грудях рожеві квіти, а ті, чиї матері вже померли, — білі.

Потім Анна Джарвіс ще довго клопоталася, аби Свято Матері стало офіційним державним святом. Лише через шість років тодішній президент Америки Вудро Вилсон ухвалив постанову Конгресу, за якою Свято Матері мало відзначатися щороку в другу неділю травня.

Згодом це свято прийняли жінки Європи, й воно поширилося на Німеччину, Данію, Польщу, Норвегію, Швецію, а 1929 року його вперше відсвяткували в Галичині з ініціативи Союзу українок. Воно стало популярним і ще десять років мандрувало по всій Україні — всюди лунали молитви за кращу долю кожній родині й рідній Україні. Далі, коли Україну чорними хмарами облягли 30-ті роки, патріотичний зміст українських свят став непотрібним, і Свято Матері просто заборонили. І ось його знов відроджено. А разом із ним наші серця багатшають на світ, осяяний теплим і лагідним, як сонечко, словом мама.

Ми чекаємо травня, щоб віддати поклін матері — охоронниці національних і людських ідеалів. Ми вишукуємо для неї небуденні звертання — матусю, нене, матінко — й не замислюємося, що могли б робити це частіше, бо ж лише любов перетворює будні на свята.

«У мене матінка ясная зіронька», — співається в народній пісні, либонь, краще про мамину красу й не скажеш! Та чи знайдеться доволі слів, щоб оповісти про мамину мудрість, сердечність, самовідданість, роботящість, дбайливість, терплячість, щедрість, ніжність? Слова то знайдуться, але завжди їх буде замало й ніколи не буде доволі. Недарма Україна так щиро відгукнулася на неймовірні зусилля далекої американки вславити матір, бо почуття до матері — то почуття вселюдські. Власне, й рід і родина тримаються на цих почуттях.

З пошани до матері починається Людина. Пам’ятаймо це, як хочемо, щоб наш рід не перевівся, щоб діти виростали милосердними, чуйними людьми. Свічка палкого материного серця повсякчас освітлює їхню життєву дорогу, тож нехай і вдячність дітей матерям ніколи не буває запізною.

Очевидно, ця книжка нікого не лишить байдужим — вона вся мовби дихає любов’ю до матері. А провідним її мотивом можуть бути слова Тараса Шевченка, знайомі змалку кожному:

У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим...

Справді немає! Шануймо ж наш любий, безцінний рай!

Галина КИРПА

До антології МОЇЙ МАТУСІ Двісті віршів про маму для дітей

***

СИНІВСЬКА МОЛИТВА Вірші та пісні про Матір

МОЇЙ МАТУСІ
Двісті віршів про маму для дітей Упорядкування та передмова Галини Кирпи

КВІТИ ДЛЯ МАМИ Поезії про матір

Красне письменство про українську матір

Мамо рідна, хай святитися твоє ім'я Сценарії шкільного свята на День Матері

Ліногравюра Олени Кульчицької

Ліногравюра Олени Кульчицької

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.